Reader Comments

Cinsel İşlev Bozukluğu Seansları

by İsmail YÜKSEL (2019-07-31)


Toplumlarda cinsellikle ilgili çok küçük yaşlardan itibaren çocuklar için tabu olarak tanımlanan ve üzerine konuşulması dahi son derece zor olan bazı konular bulunur. Çocukların erkenden kavraması ve süreç hakkında fikir yürütebilir olması gerekirken, daha önce hiç düşünmediği durumlarla bir anda karşılaşması, tacize uğraması veya tecavüze uğraması, kendine güvensizlik yaşaması ve isteksizliği de tedavi edilebilen durumlar arasındadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Ufak çaplı etkilere sahip olan durumlar için farklı, taciz ve tecavüz gibi daha derin izler bırakmış ve bu nedenle cinsel birliktelikten kaçınma veya başarısız olduğunu hissetme durumlarında farklı terapi uygulanır. Cinsel performans için seans sayıları ve psikolojik durumun yönetilebilir hale gelmesi için seans sayıları danışanın durumuna bağlı olarak değişir. Erken boşalma, isteksizlik, geçmişte yaşanmış cinsel travmalar veya kendini yetersiz görme durumu gibi etkilere bağlı olarak kişilerde işlev bozukluğu görülebilir.

Tedavileri Nasıl Yapılır?

Cinsel işlev bozukluğu bulunan kişiler sadece erken boşalması bulunan kişiler değildir. İstemediği halde sırf partnerini mutlu edebilmek amacıyla ilişkiye giren ve tatmin olmaması nedeniyle çok uzun süre boyunca boşalamayan kişilerde de sürecin psikolojik yanının denetlenmesi gereklidir. Cinsel işlev bozukluğu tedavisi olan ve kişinin sürece bakış açısıyla doğru orantılı bir şekilde doğrudan değişen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle her zaman için dikkatli bir çalışmayla birlikte, uzmanlar tarafından kişinin cinsellikle ilgili yaklaşımının olumlu hale getirilmesi ve cinsel sağlığını elde etmesi sağlanabilir.